Czym Jest Copywriting

W bardzo dużym skrócie: każdym tekstem, który kiedykolwiek sprawił, że podjąłeś jakieś działanie względem nadawcy.

Niezależnie, czy był to wpis na blogu, strona internetowa, profil na Facebook, artykuł na LinkedIn czy chociażby e-mail. Istnieje ogromna szansa, że napisał to copywriter.

Rozwijając myśl – są to treści, które z założenia mają przynosić efekty i działać na odbiorcę w określony sposób. Od prośby o udostępnienie, przez wypełnienie formularza lub nawiązanie kontaktu, aż po kliknięcie „Kup Teraz”.

Czy Copywriting To Tylko Teksty?

I tak i nie.

Tak, ponieważ głównym zadaniem copywritera jest żonglerka słowem i komunikacja perswazyjna, która ostatecznie sprowadza się do przygotowywania treści.

Nie, ponieważ te same treści znajdują się w spotach radiowych, reklamach telewizyjnych, czy nagraniach promocyjnych w formie scenariusza.

Można zaryzykować stwierdzenie, że copywriting jest WSZĘDZIE, tak samo, jak copywriterzy!

Wiemy już, czym jest ten cały copywriting, ale może powstać nieścisłość co do jego autorów.

Copywriter? Kto To Jest?

Powiedzenie, że copywriter to osoba pisząca teksty, to jak powiedzieć, że kucharz to osoba obierająca ziemniaki. Trochę prawdy w tym jest, ale jest w tym coś więcej.

Copywriter nie tylko „pisze teksty” – on je projektuje tak, aby docierały prosto do potrzeb czytelników. Jego głównym zadaniem jest określenie, czego klient się obawia, czego pragnie, jakim językiem się posługuje, jaka informacja jest dla niego kluczowa i wiele, wiele więcej.

Dopiero na podstawie tych informacji, są projektowane treści, które (jeśli są dobrze stworzone) ostatecznie – odnoszą sukces.

Co Trzeba Mieć,
Żeby Zostać Copywriterem

Jest wiele cech i umiejętności, które na pewno pomagają w zawodzie copywritera. Niektóre są detalami, które ułatwiają podział na wybitnych, dobrych, średnich i słabych, ale są też takie, które są absolutnym „must have”.

Moim skromnym zdaniem: Nie można zostać copywriterem, nie kochając słów!

Mówimy tu, o absolutnej miłości do słowa pisanego. Copywriter musi być oczytany (nie tylko w dziedzinie psychologii i marketingu). Żeby móc swobodnie czerpać inspiracje pełnymi garściami z dzieł literackich.

To też oznacza pisanie i tworzenie „z serca”. Mimo że jest to praca stricte umysłowa, to teksty trzeba po prostu czuć całym sobą. Jeżeli podchodzimy do kreacji mechanicznie, to będziemy tworzyć nienaturalnie i nieludzko. A sztucznych treści nie lubią nawet algorytmy Google, a tym bardziej ludzie!

Czy Copywriting Jest Potrzebny?

W czasach ciągłej walki o uwagę i czas klienta – TAK!

Copywriting w marketingu był potrzebny od zawsze. Od ulotek, przez gazety czy inne drukowane formy reklamy – zawsze stała za nimi osoba mistrzowsko władająca słowem.

Dzisiaj jest inaczej.
Dzisiaj odbiorca jest świadomy i sam wybiera, co będzie czytał.
Dzisiaj musimy stale zmieniać treści, żeby nadążać za trendami.
Dzisiaj copywriting jest potrzebny jak nigdy wcześniej.

W momencie, gdy Twoja konkurencja korzysta z usług specjalistów projektowania treści – nie możesz sobie pozwolić na „skrobanie czegoś na bloga” czy „wrzucenie czegokolwiek na fanpage”. Nikt nie wątpi w to, że najlepiej znasz swoją firmę i swoich klientów, ale to nie oznacza, że wiesz jak do nich dotrzeć swoim komunikatem.

Copywriter nie tylko pomoże Ci w utrzymywaniu dobrych relacji z klientami, przekazując jasno, klarownie i skutecznie Twoje myśli. Może Ci też pomóc odetchnąć. Dzięki oddaniu profesjonaliście swojego przekazu – możesz skupić się na tym, co dla Ciebie najważniejsze. Tę parę godzin, które uciekały Ci nad klawiaturą, teraz możesz poświęcić rodzinie lub rozrywce.

Dlatego Copywriting jest potrzebny.

Bo pomaga Ci na wiele sposobów, pomagając klientom zauważyć Twoją firmę.

Jeśli potrzebujesz takiej pomocy, zachęcam Cię do sprawdzenia mojej oferty!

Dziękuję Ci za Twój czas.

Do zobaczenia między wierszami!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: