Poznaj Swoich Klientów

Przerażająco często spotykam się z sytuacją, w której firmy nie wiedzą, do kogo powinni kierować swoją reklamę. Czasami nawet zdarza się tak, że działania marketingowe są prowadzone na zupełnie inny target, niż powinny!

Dlatego postanowiłem podjąć się tematu i zaprosić Cię do poznania Twoich klientów.

To Co Jest Dla Wszystkich,
Jest Dla Nikogo

Niedawno współpracowałem z artystką, która występuje na imprezach firmowych, weselach i przyjęciach dla dzieci. Po chwili rozmowy postanowiłem rzucić okiem na jej dotychczasową ofertę, żeby określić jak do tej pory sprzedawała swoje usługi.

Pierwsza czerwona lampka zapaliła mi się, gdy do tych wszystkich (skrajnie różnych!) wydarzeń dostałem – jedną ofertę. Spytałem ją wprost: Kto jest naszym klientem docelowym? Wyobraź sobie moją minę, gdy po raz pierwszy usłyszałem określenie „ogólnej oferty sprzedażowej”.

Druga czerwona lampka zapaliła mi się, gdy podczas wywiadu dostałem za zadanie stworzenie kolejnej „ogólnej” treści. Na szczęście udało nam się dojść do porozumienia, że należy jasno określić grupę docelową.

Trzecia czerwona lampka zapaliła mi się, gdy na przedstawienie standardowych pytań klientów i ich obawy usłyszałem „nie wiem”.

Na szczęście, po długich rozmowach udało nam się stworzyć osobne oferty pod określone grupy i określić wszystkie charakterystyczne cechy każdej z nich. Niemniej – ta sytuacja stała się moją motywacją do tego wpisu.

Bo nie ma czegoś takiego jak „oferta dla każdego”!

Różni Ludzie = Różne Potrzeby

Łatwo jest się domyślić, że argumentacja i zachwalanie najnowszej aplikacji streamingowej wśród odbiorców 60+, odniesie taki sam sukces co reklamowanie maści na zmarszczki studentom.

Patrząc na taki przykład, różnica preferencji, potrzeb, obaw i problemów jest dość oczywista. Niestety ta oczywistość w niektórych branżach potrafi mocno się zatrzeć. Z kolei w jeszcze innych – specyfikacja grupy docelowej jest idealnym przeciwieństwem intuicyjnej „oczywistości”.

Dlatego tak ważna jest sprawna komunikacja z klientami i obserwowanie, kto tak naprawdę korzysta z naszych usług i produktów. Pierwotne założenia, do kogo kierujemy swój przekaz, może szybko zostać zweryfikowane przez rynek. Brak dostosowania się do rzeczywistości może Cię dużo kosztować... o ile nie wszystko!

Nie Mierz Wszystkich Swoją Miarą

Pamiętaj o tym, że Twoje treści mają się podobać Twoim klientom – a nie Tobie! Oczywiście miło jest czuć satysfakcję i z dumą obserwować swoją strategię marketingową. Niestety jednak satysfakcją i dumą nie opłacimy czynszu.

W komunikacji z klientem najlepiej jest zapomnieć o swoich poglądach i preferencjach. Zamiast tego spróbuj „wejść w skórę” swojego targetu, żeby zobaczyć, na czym im może najbardziej zależeć i czego tak naprawdę od Ciebie oczekują.

W ten sposób, od pierwszego kontaktu z Twoją marką – ludzie będą czuli się, jakby trafili na bratnią duszę, która w dodatku może rozwiązać ich problem!

Myśląc jak swój klient – możesz odkryć ich największe sekrety.

Dziękuję Ci za Twój czas.

Do Zobaczenia Między Wierszami!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: