Czy Można Nauczyć Się Kreatywności?

W dzisiejszych czasach bycie kreatywnym jest nie tyle pożądane, ile wymagane. Skoro zarówno prywatnie, jak i zawodowo, jest ona od nas oczekiwana, to… jak się jej nauczyć?

Czym jest kreatywność?

Przez to, że wokół kreatywności powstało wiele mitów, często ciężko jest konkretnie określić, czym ona jest. W trakcie rozmowy z niektórymi ludźmi odniosłem wrażenie, że uważają ją za jakiś wrodzony talent. Taki, który pozwala tworzyć bez opamiętania, sypiąc pomysłami jak z rękawa w każdej dziedzinie, branży i aspekcie życia.

To tak nie działa.

Według mnie kreatywność jest niczym więcej jak łączeniem kropek.

Jest tworzeniem nowych połączeń, między tym, co nigdy nie zostało połączone. Szukaniem rozwiązań, w jaki sposób sprawić, by kropki mogły się spotkać. Omijaniem przeszkód i pozwalaniem sobie na fantazjowanie o sposobach narysowania linii między nimi. Tym jest kreatywność – nietypowym rozwiązywaniem problemów.

Skoro, to tylko i aż tyle, to dlaczego nie wszyscy są kreatywni, twórczy lub pomysłowi?

5 Blokad Kreatywności

Uważam, że to bardzo ciekawe, że patrzymy na ludzi kreatywnych z podziwem. Ponieważ to właśnie sposób, w jaki zostaliśmy wychowani przez społeczeństwo i kształtowani przez system edukacji – mamy problemy z pomysłowością…

1. Krytyka Wewnętrzna

Ile razy mówisz sobie „nic nie mogę wymyślić” lub „tego nie da się zrobić” w trakcie realizacji jakiegoś projektu?

Właśnie takie wewnętrzne dialogi (a raczej samokrytyka), skutecznie podcina nam skrzydła. Jeśli podchodzimy do tematu z nastawieniem „nie wiem” i „nie umiem” to nic dziwnego, że następne godziny utwierdzają nas w tym przekonaniu.

Pozbycie się tej blokady wspomoże Cię w kreatywnym myśleniu, a ponadto poprawi Twoją samoocenę i pewność siebie!

Nie ma absolutnie żadnych pozytywnych stron zbyt surowej krytyki samego siebie.

2. Myślenie Automatyczne

Tak jak krytyka samego siebie może być procesem automatycznym, który „po prostu się dzieje”. Tak mnóstwo innych działań i myśli, również przetwarzamy automatycznie – nie pozwalając kreatywności dojść do głosu!

Niektóre automaty są bardzo przydatne (jak na przykład to, w jaki sposób oddychamy, czy jeździmy na rowerze), ale niektóre mogą skutecznie pogrzebać potencjał projektu, który wymaga „myślenia poza pudełkiem”.

Jeżeli nauczymy się rozwiązywać dany problem, w dany określony sposób – trudno nam będzie zmienić do niego nastawienie w celu znalezienia alternatyw. Dla naszego mózgu podążanie przetartym szlakiem jest wygodne, bo może wtedy odpocząć. A jak pewnie się domyślasz, przy kreatywnej pracy mózg musi pracować na pełnych obrotach, a nie leżakować!

3. Przekonanie o Własnych Predyspozycjach

Uważasz się za umysł ścisły, u którego dominuje lewa półkula mózgu, czy za duszę artystyczną wykorzystującą prawą półkulę? Niezależnie za kogo się uważasz, pamiętaj jedno…

Używasz całego mózgu!

Mit związany z prawą i lewą półkulą mózgu, skutecznie zablokował sporą część ludzi – mówiąc im wprost, że nie są kreatywni! Nie pozwól temu fałszywemu przekonaniu wpłynąć na Twoją pracę i postrzeganie swojej osoby. Każdy może wykazywać się kreatywnością… jeśli włoży w to trochę pracy.

4. Brak Stymulacji

Mięsień nieużywany zanika. Podobnie jest z naszą zdolnością do tworzenia. Jeśli nie zapewniamy sobie odpowiednich stymulacji intelektualnych – nie możemy liczyć, na twórcze myślenie.

Brak bodźców zewnętrznych, ciekawych rozmów czy kontaktu ze sztuką, nie tylko sprawi, że będziemy coraz mniej zadowoleni ze swojego życia. Taka alienacja pozbawi nas także możliwości czerpania inspiracji.

Aby uwolnić w pełni swój potencjał kreatywności, trzeba czerpać ze świata pełnymi garściami. Wystawiać się na nowe rzeczy, które zmuszą nas do chwili zamysłu.

5. Stłumienie Wewnętrznego Dziecka

Każde dziecko jest prawdziwym ekspertem ds. kreatywności. W przeciwieństwie do dorosłych ludzi wykazują się brakiem zahamowań do eksperymentowania, tworzenia i wymyślania nowych rzeczy wynika z tego. Dlaczego?

Ponieważ nie czują strachu przed porażką i nie muszą dostosować się do norm społecznych. Nie zostały jeszcze nauczone, że mają być „normalne”. Dlatego my, jako dorośli możemy im tylko pozazdrościć pokładów energii i kreatywności.

Możemy oczywiście dopuszczać wewnętrzne dziecko do głosu od czasu do czasu. Jednak na dłuższą metę mogłoby się to skończyć bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami. Dlatego dbajmy i pielęgnujmy w sobie dziecięcą beztroskę i odwagę tworzenia, ale z głową i umiarem.

Czy Można Nauczyć Się Kreatywności?

Żeby sprawnie odpowiedzieć na to pytanie, trzeba nadmienić, że…

Każdy jest kreatywny!

Wystarczy pozbyć się blokad, które opisałem wyżej i robić wszystko, by ich uniknąć. Oczywiście nie jest to pierwszy i ostatni krok, do uwolnienia potencjału kreatywności, jaki drzemie w człowieku. Jest to dobry początek, który wielu ludziom na pewno w zupełności wystarczy, by raz na jakiś czas zabłysnąć.

Tak więc szukaj inspiracji, nie oceniaj się zbyt surowo i pielęgnuj swoje wewnętrzne dziecko!

Dziękuję Ci za Twój czas.

Do Zobaczenia Między Wierszami!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: